Povídání o holocaustu, antisemitismu a o strastech židovského národa

Dnes bychom měli více než kdy dříve klást důraz na lidskost, pochopení a toleranci k druhým. I to se žákům osmé a deváté třídy pokusila předat Mgr. Hana Vavříková v pondělí 7. 3. 2022 na společné besedě. V první části si připravila video, ve kterém vyprávěla příběh její kamarádka Eva Pytelová. Ta o prožitých traumatech mluvila jen párkrát v životě, ale z jednoho takového povídání vznikl záznam. Jako dívka prošla terezínským ghettem a následně i koncentračním táborem v Osvětimi, ze kterého se dostala snad jen zázrakem. Poutavě povídala o životě Židů za druhé světové války a vyprávění bylo o to více zajímavé, když si žáci uvědomovali, že si toto peklo sama na vlastní kůži zažila.Následovalo představení židovského národa a útrapy, se kterými se již od starověku musel vypořádávat. Nechybělo ani propojení s aktuální situací ve světě, jelikož rozmáhání antisemitismu se stále stupňuje. Paní Vavříková se dětí často ptala na doplňující otázky a bylo vidět, že toto téma jim není cizí, a to je velice dobře, protože čím lépe budou znát historii a souvislosti, tím spíše můžeme věřit, že jejich mladá generace se bude snažit zamezit v budoucnu hrůzám, jako byl třeba právě holocaust.

G. Vašíčková

 

Mohlo by Vás dále zajímat...