Beseda s disidentkou Kamilou Bendovou

Ve čtvrtek 7. října k nám přijela až z Prahy Kamila Bendová, matematička, bývalá inspektorka Úřadu pro ochranu osobních údajů a manželka poslance, senátora a předsedy Křesťanskodemokratické strany, Václava Bendy. Tato akce se uskutečnila díky programu Samet na školách. Paní Bendová vyprávěla žákům osmé a deváté třídy, jak prožívala na vlastní kůži totalitu. Její manžel byl jeden z mluvčích Charty 77, takže si jejich rodina na vlastní kůži vyzkoušela výslechy, sledování Státní tajnou bezpečností, a dokonce i vězení. Nic z toho je neodradilo a jejich byt se stal střediskem disidentského života. Děti s napětím poslouchaly vyprávění této neskutečně silné a odvážné ženy a se zájmem si prohlížely fotografie a dokumenty, které s sebou přivezla. Srozumitelně jim předala nejen mnoho informací, které využijí při dějepise, ale také se podělila o důvěrnější osobní zážitky, obavy i názory, které byly o to silnější, když před námi seděla skutečná osoba, která si vším tím prošla. 

G. Vašíčková

 

Mohlo by Vás dále zajímat...