Vzpomínkový akt k uctění památky padlých hrdinů

Dne 21. 10. v dopoledních hodinách zástupci deváté třídy – Adam Bedrníček a Marie Marešová – položili věnec a zapálenou svíčku k pomníku padlých hrdinů z 1. světové války před školou Vincence Junka. Terezie Junková přečetla proslov, abychom společně uctili jejich památku.

Děkujeme účastníkům z řad veřejnosti, kteří přišli, aby se s námi podělili o zajímavé informace týkající se tohoto období. Věříme, že akt uctění památky padlých nebyl poslední a ve zmiňované tradici budeme i nadále pokračovat.

 

Proslov:

 

Vážené dámy, vážení pánové, milí studenti,

 

stojíme zde u pomníku padlých hrdinů z 1. světové války se smíšenými pocity. Na jedné straně hrdě, neboť naši rodáci bojovali za samostatnost naší země, svobodu, lepší budoucnost a demokracii, na straně druhé s hlubokou úctou a pokorou k těm, kteří válku nepřežili, či si z války přinesli fyzické nebo psychické šrámy.

Je to tiché zamyšlení nad osudy našich předků, nejen těch válčících, ale i těch, kteří o někoho během války přišli. Maminky posílaly své syny do války a modlily se za jejich návrat domů.

Říká se, že ten, kdo se nezajímá o naši historii, nezaslouží si budoucnost. Mějme v úctě naše předky, aby i naše děti měly v úctě nás. Zejména v této době, kdy jsme svědky toho, jak je svoboda a demokracie křehká. Samostatnost a suverenita státu není samozřejmostí.

Na závěr mi dovolte použít slova Václava Havla: „Na nikoho, kdo za naši dnešní svobodu tak či onak zaplatil, by nemělo být zapomenuto.“

Klademe zde věnec, který symbolizuje naši úctu a vděčnost těmto padlým hrdinům.

 

E. Krsková

Mohlo by Vás dále zajímat...