Online exkurze v Temelíně

Jak asi probíhá taková online prohlídka jaderné elektrárny? To jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži během online hodiny fyziky, kdy se k nám připojila paní průvodkyně a srozumitelně nám začala vysvětlovat podrobnosti i zajímavosti o tomto místě. My jsme se dozvěděli spoustu novinek o tom, jak to v takové jaderné elektrárně chodí. Během prohlídky jsme soutěžili o ceny prostřednictvím otázek, které nám paní pokládala a na které jsme odpovídali. Zjistili jsme mnoho informací, jež jsme do té doby neznali – od provozu elektrárny až po její údržbu a kontrolu. Například nám vyprávěla, že do chladícího okruhu se čerpají přibližně dva kubíky vody za sekundu, uranové tyče jsou před reakcí bezpečné a dá se jich dotýkat rukou, reaktorová hala má nejvýše dosahující jeřáb ohledně nosnosti, která činí 320 tun nebo to, že generátory mají výkon 1086 MW. Zajímavostí také bylo, že Temelín zásobuje Českou republiku přibližně 20% celkové spotřeby elektřiny. Zaujal nás i výklad o principu chladících věžíto, že jsou vysoké 150 metrů. Celkově byla prohlídka velmi povedená a perfektně připravená díky 3D animacím, které nám umožnily, podívat se někam, kam bychom se normálně nedostali. Myslím si, že se všem líbilo strávit hodinu fyziky tímto nevšedním způsobem a doufám, že se něco takového zase uskuteční.

 

 

 

 

 

Mohlo by Vás také zajímat...