,,Mám svůj sen”

Jaké bylo žít v šedesátých letech dvacátého století? To si žáci 8. a 9. třídy vyzkoušeli na vlastní kůži 8. června 2021 při workshopu, který byl organizován pod záštitou projektu Paměť národa. Každý žák dostal svůj občanský průkaz, kde získal informace o postavě, kterou se během projektu stal. Podle příjmení se rozřadili do rodin. Členové domácností obývali všichni jeden činžovní dům, takže se jejich životní příběhy různě prolínaly. Aktivity byly velice zajímavé a všem se nejvíce líbilo hraní rolí a scének, při kterých zažívali na vlastní kůži různé momenty historických událostí šedesátých let. Hned na začátku si napsali na velký papír svoje sny, co by si přáli za pět let dokázat, mít či si vyzkoušet. Nakonec po všech činnostech se k tomuto papíru vrátili a zamýšleli se nad tím, zda by svoje sny mohli realizovat v době normalizace stejně jako dnes. Velice zajímavé bylo sledovat žáky v situaci, kdy měli podepisovat souhlas s invazí vojsk Varšavské smlouvy, protože někteří se opravdu vcítili do svých postav a suverénně argumentovali, proč nepodepíší. Jeden žák z deváté třídy workshop shrnul takto: „Jsem rád, že i když je tu stále „covidová doba“, tak jsme se mohli zúčastnit takovéto akce.“ 

 

Gabriela Vašíčková 

Mohlo by Vás dále zajímat...