Muzeum řemesel Letohrad

Ahoj, ráda bych Vám povyprávěla o výletu do muzea v Letohradě. Vyrazili jsme tam 15. 9. 2021 na kole. 

Nejprve jsme měli jako každou středu první hodinu český jazyk a druhou hodinu angličtinu. Potom to ale začalo. Přišli si nás vyzvednout do třídy paní učitelky, které s námi jeli – Kubová, Skácelová a Pupíková. Začátek byl náročný. Museli jsme slézt z kol, protože byl před námi Veselý kopeček. Cestou nás čekalo ještě pár překážek i křižovatek, ale vše jsme zvládli a mohlo se začít s prohlídkou. 

V muzeu jsme si prohlédli mechanické dílny, tvořené nejstaršími řemesly. Nejprve jsme viděli dílny koláře, zámečníka a kováře. Průvodkyně nám vysvětlila, jak se vyráběla loukoťová kola, jak se napařovalo a ohýbalo dřevo na výrobu sáněk a lyží. 

Kovářství je řemeslo, které existovalo už ve středověku.  Kovárna byla místem, kde se scházeli lidé z celého okolí a řešili tu své problémy. Kováři měli své vlastní zvyky a pověry. Také vyráběli železné nádoby, podkovy pro koně i krávy. Nejtypičtější je koňská podkova, která je symbolem štěstí.   

Dalším řemeslník byl klempíř – kovotlačitel. Ten vyráběl lampy, svítilny, krabice, hrnce, poklice, talíře, vany do koupelen a podobně. Další zde prezentovaná řemesla byla kameník, kamnář a cihlář.
Také jsme se prošli obchodem se smíšeným koloniálním zbožím. V regálech byly vystaveny například: papírenské a kancelářské potřeby, galanterní potřeby, svíčky, vánoční ozdoby, zápalky, mýdla, drátěnky, oleje, náhradní díly k petrolejovým lampám či figurky pro obdarovávání dětí. Celá exkurze končila ukázkou práce truhlářů, tesařů a bednářů.  Viděli jsme také několik katrů, některé i v chodu. 

Jsme rádi, že jsme na exkurzi vyjeli, protože někteří z nás zde byli poprvé. Navíc jsme si udělali představu o tom, jak namáhavá byla v minulosti ruční práce. 

L. Vondrová

Mohlo by Vás také zajímat...