Exkurze Dlouhé Stráně, Velké Losiny

Dne 25. září 2019 jela 8. – 9. třída do Velkých Losin a na Velké Stráně na exkurzi.

Nejprve jsme navštívili Muzeum papíru ve Velkých Losinách, kde jsme se dozvěděli o historii ruční výroby papíru, odkud papír vlastně pochází, jak se zpracovával v minulosti a jaká je dnešní technologie výroby. Během prohlídky jsme měli možnost vidět, jak zaměstnanci vyrábí papír tradičním způsobem. Také jsme si mohli zakoupit suvenýry nebo alespoň si prohlédnout, co všechno se z papíru dá vyrobit. A aby to bylo pro nás zajímavější, mohli jsme si papír sami vyrobit, dále přáníčko, záložku apod. Tato ruční papírna je nejstarší pracující podnik svého druhu ve střední Evropě, je v provozu již čtyři staletí. V roce 2001 byl soubor objektů papírenské manufaktury prohlášen za Národní kulturní památku. A nyní se snaží o zapsání tohoto objektu na seznam UNESCO.

Pak jsme se přemístili na Dlouhé Stráně, kde jsme na vlastní oči viděli obrovské vodní dílo – přečerpávací elektrárnu, která leží v Jeseníkách u obce Loučná nad Desnou. Úvodní část proběhla v přednáškové místnosti, kde jsme se dověděli, že tato elektrárna je v provozu od roku 1996. Dolní nádrž leží na říčce Divoká Desná a horní nádrž je vybudována na hoře Dlouhé Stráně, která musela být k tomuto účelu o 3 m snížena. Po přednášce jsme se vydali dlouhým tunelem, kde jsme zažili blackout, až k velké strojovně, jejíž dominantou byla reverzní Francisova turbína. Poslední zastávkou byla horní nádrž, kde jsme strávili bohužel jen krátký čas kvůli špatnému počasí (pršelo a foukal silný vítr).

Exkurze se většině z nás líbila, dověděli jsme se mnoho nových informacích a především jsme si mohli odvést upomínkové předměty, které jsme si sami vyrobili.

žáci 9. třídy, Eva Krsková

Fotogalerie