Olympijský víceboj

Naše škola je již tři roky zapojena do projektu Sazka Olympijský víceboj. Olympijský víceboj vznikl jako společná aktivita Českého olympijského výboru a společnosti Sazka na podporu zdravého životního stylu žáků základních škol. Skládá se z mnoha aktivit, které jsou organizovány v průběhu celého školního roku. Žáci plní disciplíny Olympijského diplomu a Odznaku všestrannosti (OVOV). Na konci školního roku obdrží všichni, kteří splnili jednotlivé disciplíny Olympijského diplomu, hodnocení svých schopností s doporučením, která oblast aktivit je vhodná pro jejich další rozvoj. V rámci hodin tělesné výchovy plníme i disciplíny OVOV. Někteří žáci pak postoupí do okresního kola, které teď již pravidelně pořádá ZŠ Klášterec nad Orlicí.

V letošním roce jsme vytvořili tým složený z žáků 4. – 8. třídy. V okresním kole se plní v průběhu dopoledne hod medicinbalem, kliky – 2 min., trojskok, švihadlo – 2 min. – různé způsoby přeskoku, běh – 60 m a 1000 m. Za dosažené výkony jsou každému přiřazeny body. Součet bodů pak rozhoduje o pořadí družstev i jednotlivců. Do krajského kola letos za jednotlivce postoupily Eliška Stříbrná a Barbora Svobodová z 2. místa, na třetím (nepostupovém) místě se umístil Petr Vávra. Nakonec nám přálo štěstí a z třetího místa postoupilo celé družstvo ve složení Petr Vávra, Filip Málek, Barbora Svobodová, Marie Macanová, Lukáš Vondra, Eliška Stříbrná, Petra Vašková.

Po úspěšné reprezentaci na okresní úrovni se 22. 5. účastníme krajského kola v Moravské Třebové. Tentokrát se plní další disciplíny olympijského víceboje: shyby, lehy – sedy – 2 min., hod míčkem, skok do dálky a samozřejmě běh na 60 m a 1000 m. Po sečtení všech bodů skončilo družstvo školy na 11. místě z šestnácti družstev. Výsledky jednotlivců nebyly špatné. Nemáme podmínky jako ostatní městské školy, ale vůle a chuť sportovat nám určitě neschází. Škoda jen, že na trénink skoku do dálky musíme až na doskočiště do Horní Čermné, někteří skákali na závodech poprvé. Vzpomínky na krásné odpoledne s českými olympioniky, např. se Šárkou Kašpárkovou, s trenéry a dalšími reprezentanty ČR všem určitě zůstanou.

Umístění jednotlivců:

B. Svobodová – 4. místo, E. Stříbrná – 7. místo, P. Vašková – 17. místo, M. Macanová – 20. místo P. Vávra – 8. místo, M. Rous – 9. místo, F. Málek – 11. místo, L. Vondra 20. místo

Yvona Rybová