Lidské tělo

V pondělí 6. listopadu k nám do tělocvičny přijel pán s programem o našem těle. Sešli se tam žáci druhého stupně. V první části bylo ústřední heslo: „Nikdy nic nezanikne, pouze se to přemění.“. Na něm nám dokázal (přes teorii velkého třesku apod.), že všichni a všechno pocházíme ze stejné hmoty. Proto také další heslo znělo: „Všichni jsme stejní!“ Nikdo by se neměli nikomu smát. Všichni se přece skládáme ze stejných chemických prvků, ze stejných orgánů, svalů, kostí apod. Druhá část programu byla o fungování lidského těla jako celku, Pomocí rekvizit jsme mohli „nahlédnout“ do našeho těla, jak co a kdy pracuje. Zajímavé bylo vyprávění o projevech stresu. Je důležité si věřit a nenechat „naše strašidla“, aby nás přemohla. Projekt byl velice zajímavý a poučný. Těším se na příští projekt s touto tematikou.

Přednášející měl vyrobeny velké pomůcky pro ukázky pohybu těla, plic, srdce, pohybu potravy v těle i činnosti jater. Prozradil nám, proč máme slepé střevo, jak je pro nás důležité z hlediska výskytu „hodných“ bakterií v tlustém střevě. Teď už vím, že mám v těle kolem sedmi metrů tenkého střeva.

Při projektu se také počítalo. Naším srdcem za rok projde tolik krve, kolik tekutiny by se vešlo dvakrát do prostoru čermenské tělocvičny. Pokud bychom plíce jednoho člověka rozprostřeli na podlahu, pokryly by takovou plochu, jakou má naše tělocvična. Při programu pán vybíral zástupce, kteří mu pomáhali – hýbali kulisami (zajímavě vyrobenými pomůckami).