VZPoura úrazům

Všeobecná zdravotní pojišťovna připravila pro žáky originální projekt VZPoura úrazům, zaměřený na prevenci dětských úrazů a nehod. Využili jsme tuto možnost a na 7. prosince jsme připravili besedu pro žáky 2. stupně u nás v tělocvičně.

A jak to vnímali žáci 7. třídy?

Dnes k nám přijeli dva pánové na vozíku. Přišli nám povyprávět své příběhy a upozornili nás na další věci, které se nám můžou stát. Ukázali nám, co se stane s naší míchou, když špatně skočíme, spadneme nebo do něčeho nabouráme. Povídali nám o různých sportech, které se dají dělat na vozíku. Nevěděli jsme, jak moc důležité je pro ně bezbariérové parkoviště, protože i když tam budou mít jen o pár centimetrů méně, tak prostě nevylezou. Vyprávěli nám, jak mají někdy lidé málo taktu, když jim chtějí pomáhat za každou cenu, mnohdy to dopadne úplně obráceně. Beseda byla velmi zajímavá.

Tereza Peichlová

Ve středu jsme 4. a 5. hodinu šli do tělocvičny na besedu, kde nám dva vozíčkáři (Michal a Pavel) vyprávěli o svém životě a o tom, jak se jim to stalo. Jeden z nich rád jezdil na motorce, snowboardu a na kole. Na kole a na motorce si několikrát zlámal ruce i nohy. Na snowboardu si poranil i míchu. Skončil na vozíku. Dnes se zabývá stolním tenisem a jezdí na čtyřkolce. Ten druhý skákal při jedné párty do vody v bazénu a hlavou narazil do stěny. Z poloviny má ochrnuté ruce i nohy. Dnes hraje ragby na vozíku. Beseda byla poučná, moc se mi líbila.

Jakub Petřík