Vzdělávací exkurze do planetária

V pondělí 25. 4. vyjeli žáci 4. a 5. třídy naší školy za poznáním. Nejprve navštívili nově zrekonstruované (a tedy „super“) digitální planetárium. To v roce 2015 zahájilo provoz a je vybavené nakloněným kruhovým sálem se sklopnými sedadly a polokulovou projekční plochou a špičkovými vysokokontrastními projektory Hradecké planetárium je jediné zařízení svého druhu v České republice, kde jsou tyto unikátní projektory instalovány. Vzdělávací program je také doplněn interaktivními expozicemi „Mikrosvět – makrosvět“ a „Energie – formy a přeměny“ v prostorách obklopujících kruhový sál.

Putování po Galaktické nebo Planetární stezce, které vedle krásné přírody městských lesů návštěvníka vedou i po naší sluneční soustavě a mléčné dráze, však z časových důvodů museli vynechat, protože je ještě čekalo přírodovědné muzeum v Doudlebách nad Orlicí, jehož sbírka obsahuje zvěř, hmyz, ryby i ptactvo nejen z Čech, ale prakticky z celého světa. Cílem expozice je v rámci sbírky postupně shromáždit co nejvíce druhů zvěře žijící na území České republiky. Největšími exponáty jsou prozatím jelen, prase divoké, daněk či muflon, z ryb je zde k vidění kapr, úhoř, sumec a štika. Co se týče ptactva, jsou tu různí dravci, sovy, vrána, sojka, sýkorka, straka nebo čížek. Z mořských živočichů je ve sbírce největší langusta a celá řada obřích mušlí. Vše si v expozici mohou zájemci zblízka prohlédnout a v klidu dopodrobna prozkoumat.

Další část sbírky byla zakoupena od majitele, který celoživotně sbíral přírodniny nejprve z našeho území, posléze z celého světa. Kromě českého hmyzu a motýlů tak lze v muzeu nalézt mimo jiné i největšího motýla Attacus Atlas z Indie, který má rozpětí křídel přes 20 cm. Dále sbírka čítá cikády, vážky např. z Thajska, kobylky ze střední Ameriky nebo kudlanky nebo sarančata z Etiopie. Zajímavým mohutným hmyzem s ohromným rohem na hlavě jsou nosorožíci a zlatohlávci z Afriky. Sbírka dále zahrnuje vzácné polodrahokamy, křemičitany, karbonáty a minerály.

Podle reakcí žáků se exkurze vydařila, protože viděli mnoho zajímavého.

Olga Liprová

Fotogalerie